Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Yazar Ecem Doğan | Yaşam | 03-06-2019
Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

Kıyafetler Nasıl Yıkanır? Çamaşır Makinası Kullanımı

Kazaklarınızın biraz esnediğini veya siyah çamaşırlarınızın renklerini kaybettiğini mi düşünüyorsunuz? Eğer kıyafetlerinizi nasıl yıkayacağınız hakkında bilgi arıyorsanız bu blogu okumaya devam edin! 

Her kıyafet farklı programlarda yıkanır. Kotlar ve keten giysiler, pamuklu veya yünlü kazaklar her parça giysi fakrlı şekilde yıkanır. Günümüz çamaşır makinelerinin hepsinde elde yıkama programının yanı sıra aynı zamanda farklı dereceler ve şekiller var. Çamaşır yıkarken çoğu zaman bu işaretlerin ne demek olduğunu bile bilmiyorum, yarısından fazlasını kullanmadığım bu şekiller ne peki? Bu blogumda, zarar vermeden makinede kıyafet yıkamaktan bahsedeceğim. 

İlk olarak, kıyafetleri renklerine göre beyazlar, siyahlar ve renkliler olarak ayırmak en popüler ve efektif yöntemlerden biridir. Rengine uygun deterjanlar da kıyafetlerinizin renklerini korumasında büyük rol oynayacaktır. 

Beyaz Çamaşırlar

Beyazlar yıkaması en kolay çamaşırlardan biridir. Öncelikle ihtiyacınız olacak şey beyaz çamaşır deterjanı, peki gelelim beyazlar kaç derecede yıkanır sorusuna, çarşafları ve pamuklu iç çamaşırlarını yüksek ısıda yıkayabilirsiniz ancak beyaz bir kot pantolonu aynı derecede yıkamanız büyük bir hata olur. Beyaz kot pantolonlarınızı tek başına, soğuk suda yıkamalısınız, çamaşır makinesinin elde yıkama veya soğuk yıkama programını da kullanabilirsiniz ancak programların kısa ve narin olması çok önemli. 

Renkli Çamaşırlar

Renkliler de yıkanması en kolay olan çamaşırlardan biri bence. Tüm renkli kirlileri bir araya getirin ve renkli çamaşırlara özel deterjanınızla ortalama bir derece olan 40 derecede yıkayın. Renkliler için uygun olan deterjan renkli kıyafetlerinizin renklerini koruması için çok önemli aksi takdirde youğun renkler açık renklere karışabilir. Özel materyalde olan giysileriniz için çamaşır makinasının üzerinde işaretlere dikkate derek yıkamaya özen gösterin. Pamuk,İpek, Keten aynı derecede ve programla yıkanmaz.

Siyah Çamaşırlar

Siyahlar bence yıkanması en zor olan çamaşırlardan biri. Yıllarca siyah kıyafetlerimi yıkamaya çalışırken renkleri soldu.  Bu siyah çamaşır deterjanı kullanmadığım ve 60 derecede yıkadığım için oluyormuş meğersem. Inanın bana rengi solmuş siyah bir tişörtten daha kötü hiç bir şey olamaz. Bu nedenle siyahları yıkarken belkide en önemli olan şey siyahlar için olan deterjanlar. Bunun yanı sıra, siyah giysiler yüksek ısılarda yıkanmamalıdır. Günümüzde hızlı moda üretimi sayesinde uygun fiyatlara aldığımız giysilerin kaliteleri eskisi gibi değil. Ucuz ve dayanıksız malzemelerden üretilen bu giysiler çamaşır makinelerinde bozulmaya yüz tutuyor. 

Çamaşır makineleri ve onların yıkama talimatları her ne kadar mükemmel gözükse de, ne de olsa makine olduğunu unutmamalıyız. Kısa sürede hayatımızın en önemli parçalarından biri haline geldiler. Düşünmeden her çamaşırı içine atar hale geldik. Bir kaç materyale özel yıkama talimatları bulunsa da, çoğu materyaldeki kıyafetler için bir yıkama programı yok. 

Bilinmesi gereken yıkama talimatları nelerdir? 

Talimatlar, ısıya, materyale ve ekonomik olup olmamasına göre ayrılır. Sıkma programı da ayrı bir şekilde bulunur. Daha öncede bahsettiğimiz gibi ısı dikkat etmeniz gereken en önemli talimatlardan biri. Koyu renk giysilerinizi, yünlü ve özel dokuma olan herhangi kıyafetlerin hepsi ya elde ya da soğuk programlarda yıkanmalıdır (max 40). Beyazları daha yüksek ısıda yıkayabilirsin ancak materyale mutlaka dikkat etmenizi öneririz! Kot pantolonlarını soğuk programda, sıkma işlemi olmadan yıkamalısınız aksi takdirde kotlar zarar görecektir. 

Sevgiler EcemEcem Doğan
Beğendin mi?

Bu blogu arkadaşlarınla paylaş!

BU GÖNDERİYE YORUM YAPIN