Sürdürülebilir Moda

Yazar Lene Johannessen | Yaşam | 30-01-2019
Litt mer bærekraftige materialer

Sürdürülebilir Moda

Sürdürülebilir moda nedir? Sürdürülebilirlik sevgili dünyamızı ve dünyamız üzerindeki tüm canlıları ele alıyor. 

Sürdürülebilir modadan bahsederken, moda sık sık gelip gittiğinden kitlesel üretime, aşırı üretime ve aşırı kullanıma katkıda bulunduğundan biraz çelişkili görünebilir. Sadece Türkiye'de her yıl 500 bin ton tekstil ürünü çöpe atılıyor. Bu durum gerçekten feci bir durum! 

Aslında bu rakamın bu kadar yüksek olması şaşırtıcı değil. Kıyafetler, 2019'da 1980'lerde olduğu gibi aynı fiyatlarda satılmıyor. Her giysi her gün daha da ucuz hale geliyor. Aynı zamanda bugünlerde harcayacak daha fazla paramız var, satın alıp daha sonra çöpe atma mentalitesi çok daha fazla. 

Bu nedenle, bu blogun asıl amacı, hem sürdürülebilir olmayan hem de daha sürdürülebilir olan zararsız malzemelerden bahsedip, farkındalık yaratmak. 

Litt mer bærekraftige materialer

Tencel (Lyocell)

Tencel, okaliptüs ağaçlarından yapılmış, çevre dostu bir tekstildir. Tencel, okaliptüs ağaçlarından yapılmış, çevre dostu bir tekstildir. Üretim, sürdürülebilir orman yönetimini garantisinde sertifikalıdır. Tencel, örneğin viskozdan çok daha az kimyasal maddeye ihtiyaç duyar ve kimyasalların% 100'ü tekrar kullanılabilir.  Tencel'in üretimi aynı zamanda çok daha az enerji kullanır ve pamuktan 10-20 kat daha az su gerektirir. Bu arada, Tencel kıyafetler iyi ve yumuşak, dayanıklı ve formda kalıyor. Tencel'den yapılan pantolonları giymek için çok rahat ve keyifli.

Viskoz
Viskoz selüloz elyafıdır ve günümüzde suni ipek ile eş anlamlı hale gelmiştir. Viskozun yıkandığında çekme ve kıvrılma eğilimi vardır. Viskozun kendi başına çevreye bir zararı yoktur ancak hızla büyüyen moda endüstrisi nedeniyle, bugün piyasadaki viskozun çoğu ucuza kullanılan işçiler, topluluklar için enerji ,su ve yıkıcı kimyansallar kullanılarak üretilir. 

BCI Pamuk
BCI daha iyi pamuk girşimi anlamına gelir ve çiftçileri, tüccarları, bayiler ve markaları Better Cotton'un ana akım haline gelmesi ve pamuk pazarında uzun vadeli bir değişim için bir araya getiren bir girişimdir. Pamuk en çok kullanılan malzemedir (bunu okurken muhtemelen pamuklu bir süveter veya tişört giyiyorsunuz!), aynı zamanda yıkamada iyi kalan bir malzemedir. BCI pamuğu normal pamuktan daha iyi olmasına rağmen, pamuk üretimi çok kirleticidir. Temizlenmesi için çok fazla su, ısı veya kimyasal madde gerektirir ve ayrıca nispeten sık yıkanır.

Litt mer bærekraftige materialer

Akrilik

Akrilik, polimerden yapılmış sentetik bir elyaftır ve yünlü giysilerin yerine ya da ek olarak kullanılır. Akrilik, araştırmacılar için 730.000 küçük sentetik partikülün yıkama başına akrilik giysilerden geldiğini tespit ettiği için çevre için sorunlu bir malzemedir. Akrilik, yapılan araştırmalara göre 730.000 küçük sentetik partikülün yıkama başına akrilik giysilerden geldiğini tespit ettiği için çevre için sorunlu bir malzemedir. Bu rakam polyester/pamuk tan 5 kat daha fazla, ve saf polyesterden neredeyse 1.5 kat daha fazladır. Şahsen ben akriliğin gerçek bir acı olduğunu düşünüyorum ve akrilikle ilgili olan her şeyden uzak duruyorum. Sadece saçları ve diğer kıyafetleri son derece statik kılmakla kalmaz, giyerken elbisenin çatır çutur etmesine neden olur, bu gerçekten hoş değildir.

Yün

Yün, çoğunlukla koyunlardan elde edilen doğal bir elyaftır (ancak tekstil üretiminde, angora ve kaşmir keçi veya alpaka gibi diğer hayvanlardan da elde edilebilir). Yün, yıllardır kalıcı sıcak giysiler ve battaniyeler üretmek için kullanılmıştır. Yün ayrıca diğer giysilere göre çok daha az ve daha düşük sıcaklıklarda yıkanır, bu da çevre dostu olmasını sağlar. Aynı zamanda doğal, yenilenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir. Yün (benim için) kaşınma eğiliminde olmasına rağmen, kışın büyük bir favori. Sizi iyi bir yün kazaktan daha sıcak tutan çok az şey var!

Litt mer bærekraftige materialer

Polyester

Polyester, kıvrılma eğilimi göstermediği ve bakımı kolay olduğu için hızlı tekstil sektöründe popüler bir malzemedir. Parçalanabilir değildir ve giysi zarar görse bile ekosistemde olmaya devam edecektir. Ayrıca üretmek için pamuktan iki kat daha fazla enerji kullanır ve polyester üretimi kanserojenler dahil zararlı kimyasallar kullanır. Bunlar suya ve havaya arıtılmadan salınırsa, önemli çevresel zararlara neden olabilir.

 

İpek

 İpek üretimi karmaşık bir malzemedir, bu da ipek liflerinin en seçkin tekstil lifleri arasında sayıldığı anlamına gelir. İpek, doğal bir malzemedir, ipek kurtlarından yapılmış bir protein lifidir. İpek doğal bir malzeme olduğu için parçalanabilir ve ipek komposttaki yiyecek ve bahçe atıklarıyla birlikte eklenebilir! İpek, elektrik olmadığı için nemi emer, cildi korur ve bu yüzden ipek bir gömlek ile rahatça uyuyabilirsiniz!

Umarım malzemelerle ilgili bu küçük rehber bir sonraki satın alımınız için daha iyi malzemeler seçmenize yardımcı olur. Aşağıda çevre dostu ve sürdürülebilir giysilerimi topladım. Bu yıl daha fazla geri dönüşüm kıyafetleri kullanarak siz de çevrenizi koruyabilirsiniz. Sürdürülebilir moda farkındalığını yaymamıza yardımcı olun! Tamamen sürdürülebilir olan online mağazalardan alışveriş yapmanın pek de mümkün olmadığının farkındayız. Ancak sadece ufak bir değişiklik yapsak veya eski giysilerimizi geri dönüşüm ünitelerine götürmek minik de olsa bir adım atmanızı sağlayabilir. 

Sevgiler LeneLene Johannessen
Beğendin mi?

Bu blogu arkadaşlarınla paylaş!

BU GÖNDERİYE YORUM YAPIN